COPD bij ouderen mogelijk overbehandeld

Richtlijn COPD niet geënt op huisartspopulatie.”

De huidige richtlijnen voor het voorschrijven van COPD-medicatie zijn niet gebaseerd op een populatie die representatief is voor de huisartspraktijk, dat concluderen Annemarije Kruis en haar collega’s (o.a. LUMC en UMCG) in een validatiestudie die in PLOS is gepubliceerd.

In deze grote studies is geen enkele patiënt uit GOLD I-klasse vertegenwoordigd. Het aantal patiënten met GOLD II lag tussen 35 en 48 procent, terwijl dit in de huisartspopulatie in totaal 74 procent bedraagt. In dit onderzoek werden populaties uit zeven huisartsdatabases vergeleken met die van zes grote, door farmaceutische bedrijven gesponsorde COPD-studies, waarop de huidige richtlijnen zijn gebaseerd.

Daarnaast zijn de patiënten in de zes grote studies jonger en hebben ze een slechtere longfunctie en meer exacerbaties. Bij deze populatie zal er dus meer effect gezien worden van medicatie. De huisarts ziet juist vaak oudere patiënten met milde COPD-klachten. De huidige richtlijnen zouden daarom wel eens tot overbehandeling kunnen leiden. En daarmee tot extra kosten en schadelijke effecten van medicatie.

Hierop wijst ook Niels Chavannes, huisarts-onderzoeker aan het LUMC en hoofdonderzoeker bij deze studie. Zeker nu steeds duidelijker wordt dat hoge doses inhalatiecorticosteroïden meer bijwerkingen hebben dan tot nu toe werd gedacht, zoals een verhoogde kans op pneumonieën.

copd overbehandeling

Nederland is met de NHG-Standaard in internationaal perspectief misschien wel het braafste jongetje van de klas, zegt Chavannes. In de voetnoten van de standaard wordt namelijk een aantal kritische kanttekeningen gemaakt over het voorschrijven van medicatie. In de nieuwe NHG-Standaard, die naar verwachting begin volgend jaar uitkomt, zal er nog meer aandacht zijn voor het kritisch voorschrijven van COPD-medicatie.

Recentelijk heeft het Instituut voor Verantwoord Medicijngebruik (IVM), in opdracht van de LHV, al een nieuwe FTO-module ontwikkeld, gericht op het verder reduceren van de kosten van inhalatiemiddelen.

COPD? Ervaringen met vernevelen

Loek Suntjens (46 jaar) heeft sinds 2011 last van zeer ernstige COPD. Loek heeft longemfyseem GOLD IV (fase 4), met een FEV1 van 25%. Vernevelen met fysiologisch zout kwam op zijn pad en gooide zijn wereld op z’n kop, en hoe! Hij vertelt graag wat vernevelen voor hem heeft betekend.

”Het gebruik van de vernevelaar heeft mijn kwaliteit van leven drastisch verbeterd!”
Loek Suntjens
Onze klanten over vernevelen

Bron: www.plosone.org; doi: 10.1371/journal.pone.0090145
Uit: Medisch Contact (http://medischcontact.artsennet.nl/actueel/nieuws/nieuwsbericht-1/142784/richtlijn-copd-niet-geent-op-huisartspopulatie.htm)
Winkelwagen
0